TF EliteFX - шаблон joomla Авто

Hevsel Bahçesinde Bir Dut Ağacı

"Canip Yıldırım'ın Hayat Öyküsü, (...) Cumhuriyet'ten bu yana Kürtlerin ve Türklerin yaşadığı tüm dönemlerin de çok canlı bir tanıklığı: Ittihat Terakki dönemi, Ermeni katliamı, Cumhuriyet'in kuruluş yılları, Şeyh Sait hareketi, Ağrı Dağı isyanı, Dersim katliamı, tek parti dönemi, DP dönemi, 49'lar davası yılları, 1960 askeri cuntası, TİP, KDP, DDKO dönemleri, 12 Mart 197 asker cuntası... 

Büyük olasılıkla Orhan Miroğlu da benim gibi duyup düşündüğü için, çok güzel bir iş yaparak hepimizin ağabeyi Canip Yıldırım'ı ikna etmiş ve hayatını anlatmasını sağlamış. Miroğlu da hayatın, hayata ilişkin önem ve anlamın ne olduğunu kanıyla, canıyla öğrenmiş bir aydın. Yıldırım'ın en yakın arkadaşlarından Musa Anter Diyarbakır' da, bir gece yarısı, karanlık bir sokakta alçakça öldürüldüğünde Miroğlu da yayındaydı. (...) Ancak tamamıyla bir tesadüf eseri Miroğlu hayatın öteki yakasından tekrar, güç bela geri döndü. (...) 

Belki de bu nedenle Hevsel Bahçesinde Bir Dut Ağacı, bilinen türden bir mülakatlar kitabı değil... (...) Miroğlu sadece kuru bir soru sorup, muhatabından tembelce geniş bir cevap bekleyen mülakatçılar gibi davranmıyor, tersine rahat, huzurlu bir sohbet havasında, mülakatın aktif bir tarafı oluyor, açıklayıcı soruları ve hatırlatıcı izahlarıyla Yıldırım'a ait hayat hikayesinin halkalar halinde genişlemesini, bu hayatın önem ve anlamına ilişkin somut bir anlatının ortaya çıkmasını sağlıyor. 

Hevsel Bahçesinde Bir Dut Ağacı'nı okuduğumda, içimde sıcak bir ışıltı hissettim. (...) Hem ilginç, rahat okunan bir hayat öyküsü hem de hala büyük oranda karanlıkta olan tarih ve hafızamıza tutulmuş yeni bir ışık huzmesi." 
- Mehmed Uzun -